Přezouváme na zimu díl 1.

Autor: Honzousak <@>, Téma: Novinky, Zdroj: časopis AutoTip, internet, Vydáno dne: 08. 10. 2006

V prvním dílu si povíme základní informace, jak pneumatiku skladovat, jak ji plnit, kdy ji přezout, jak o ni pečovat a také doplňkové informace. V příštím díle se budeme věnovat nákupu zimní pneumatiky a pneumatiky vůbec, takže budou rychlostní indexy, typy pneumatik atd.

Zimní pneumatiky

zima

Černý základ

Základním předpokladem bezpečného provozu v zimě je montáž zimních pneumatik. Ani tzv. celoroční pneu neudělají takovou službu jako speciální měkčí směsi zimních modelů, které netvrdnou v mrazivém počasí tak rychle a kriticky jako letní dezény. Nelze se orientovat pouze podle sněhu či mrazu, i na suchém povrchu totiž v chladu letní pláště výrazně ztrácejí své vlastnosti.

Letní a zimní pneumatiky se liší tvarem i uspořádáním dezénu a jednotlivých drážek a zejména tvrdostí běhounové směsi. Při nižších teplotách směs letních pneu tvrdne a výrazně se snižuje jejich adheze (přilnavost k povrchu). Zimní pláště tvrdnou výrazně pomaleji a to při daleko nižších teplotách.

Zimní pneumatiky mají vliv na brzdnou dráhu

 Z toho vyplývá největší ohrožení pro řidiče při jízdě v zimě na letních pneumatikách. S menší přilnavostí se zvětšuje brzdná dráha. Ta může být delší o 30 až 40 metrů, což už stojí za uvážení. Není třeba rovněž zdůrazňovat, že zimní pneumatiky lépe drží směr a v případě najetí do sněhu se z něj snadněji vyhrabeme, což při letním vzorku je někdy takřka nadlidský úkon

Zimní pneumatiky jsou konstruované pro provoz v zimním období. Úplně špatný je úsudek ve smyslu "nejezdím na hory a proto nepotřebuju zimní pneumatiky". Běžný motorista v zimním období najezdí 95% km po nezasněžených vozovkách, ale ani v těchto podmínkách nedokáže letní pneumatika poskytnout vozu takový kontakt s vozovkou, který zabezpečí právě zimní pneumatiky. Představte si situaci, jedete na sněhu a musíte náhle brzdit před přechodem pro chodce (zase jeden chodec,co si myslí o tom, že má přednost vždy a bez ostychu vstupuje do vozovky) a zastavujete po 35m. Cela situace dopadá dobře a jen si o chodci myslíte svoje, kdyby jste měl ještě na voze letní pneumatiky, Vaše brzdná dráha by reálně byla 43m. Nabízí se otázka, jak široký je přechod pro chodce ....?

 

Kdy přezouvat?

snehova kalamita2Všeobecně se doporučuje používat zimní pláště již v období, kdy se vnější teploty pohybují pod +7 C.To je ten správný čas na přezutí. Testy totiž prokázaly, že za nízkých teplot  dosahují zimní pneumatiky lepších výsledků při ovládání vozidla, jako například: ovládání v zatáčkách, brzdění nebo lepší ovladatelnost zimních pneu i na suchém povrchu. (myšleno v zimě)

Nákup zimních pneumatik

Na argument, že nákup zimních pneumatik je velkou finanční záteží je nutné odpovědět, že o dobu, kdy na nich jezdíte se prodlužuje životnost sady letních pneumatik.V zimním provozu je riziko nehod daleko větší, přiznejte si sami, kolikrát jste už najeli na zledovatělou plošinku či jste chytili vyjetou stopu, která vás rozhodila.

Komfort

Ještě v nedávné minulosti byly oprávněné výtky, že zimní pneumatiky jsou dosti hlučné a jízda na nich je méně komfortní. Dnešní výrobky jsou však i v těchto parametrech srovnatelné s letními pneumatikami.

Správné skladování pneumatik

Před demontáží plášťů označte křídou směr jejich otáčení a umístění na vozidle.Pečlivě je očistěte a odstraňte písek a kamínky z dezénových drážek. 

Pro skladování plášťů (i duší) je třeba mít tmavou, suchou a chladnou místnost bez průvanu. Nadměrné vystavování slunci, teplu a průvanu pryžovým směsím škodí a je příčinou předčasného stárnutí, které se projevuje ve formě drobných trhlin. Pneumatika nesmí přijít do kontaktu s produkty ropného původu (jako jsou např. oleje, pohonné hmoty, mazadla apod.), které způsobují, že se guma stává houbovitou a ztrácí své elastické vlastnosti.
Co se stane po špatném uskladnění? Nesprávně uložená pneumatika "odnese" svůj nepohodlný zimní spánek deformací. V horším případě se může nenávratně prohnout i vnitřní kovový skelet, tzv. kord.
Nejsnáze se problém s takovou gumou pozná na volantu. Bude se chvět, mírně třást. Vibrace ucítíme třeba i při brzdění.

Způsob skladování

Pneumatiky na discích se skladují poskládány na sobě nebo zavěšeny. Pneumatiky bez ráfku se skladují postaveny vedle sebe (viz obrázek). Aby však nedocházelo k deformacím takto uskladněné pneumatiky, doporučuje se cca 1x za 14 dní pneumatiky pootočit. V každém případě se doporučuje pneumatiky po sezóně před namontováním na vůz nechat znovu převážit v servisu.

Péče o pneumatiky  

Životnost pneumatik nejvíce prodlouží kromě vhodného skladování a dobrého technického stavu vozidla také lehká noha řidiče. Méně častá prudká akcelerace a zejména brždění mají pozitivní vliv na kilometrový výkon pneu.Odolnost pneumatik také ovlivňuje i typ silnic, po kterých se vozidlo pohybuje. Jízda po dálnici je šetrnější než po rozbité silnici nižší třídy.

Proč je důležité sledovat hloubku dezénu pneumatik

Rozsáhlé výzkumy německých organizací TÜV a Dekra hovoří varovnou řečí: příčinou téměř každé druhé dopravní nehody je nedostatečná hloubka dezénu pneumatik.

Legislativa je přitom v řadě zemí v této problematice liknavá a stanovená minimální hloubka dezénu 1,6 mm je podle zkušeností příliš nízká.

Nová osobní pneumatika má obvykle hloubku dezénu cca 8 mm. Je důležité si uvědomit, že se v přímé úměře ke snižující se hloubce dezénu se zhoršují i jízdní vlastnosti opotřebovávané pneumatiky. Pokud tedy jezdíte na pneumatice s hloubkou dezénu na zákonné hranici, tj. 1,6 mm, používáte pneumatiku, která je téměř z 80 % opotřebovaná. Čemuž odpovídají i zhoršené jízdní vlastnosti a snížená bezpečnost zejména při jízdě na mokré vozovce.



Jaká by měla být minimální hloubka dezénu v zimním období?

Pokud je hloubka dezénu u zimních pneumatik nižší než čtyři milimetry, odborníci ze společnosti Barum Continental doporučují pořídit celou novou sadu pneumatik.
V případě, že výška dezénu na zimních pneumatikách klesne pod tuto hranici, záběr a brzdy na sněhu - specifická vlastnost zimních pneumatik - se znatelně zhorší.

Pro zimní období se  tedy doporučuje minimální hloubka dezénu 4 mm.

 


Huštění pneumatik

I huštění pneumatik se výrazně podepíše na jejich životnosti.Podhuštění a přehuštění zkracují výrazně jejich životnost.Různé triky, kdy podhuštění vytvoří z pláště balon, který nezapadne v závěji a nebo přehuštění zase kotouč, který se prořízne sněhovou vrstvou se dnes již nedoporučují. Souvisí to s tím, že skutečně extrémní podmínky jsou v našich končinách velmi vzácné, takže není nutné být na ně několik týdnů pouze připraven, zato je u nás daleko větší riziko tzv. "akvaplaninku", tak se za nějvětší zlo považuje podhuštění, neboť zvětšuje styčnou plochu pláště s vozovkou a zhoršuje odvod vody. Přehuštění do deseti procent je v zimě v pořádku.

Čím hustit ?

K huštění plášťů je vhodnější například dusík, který zachovává stabilní tlak v pneumatikách, protože má velké molekuly a mikropóry v pneumatikách, jenž se v chladném počasí zvětšují, tak snadno neprojde. Současně má i menší a pomalejší teplotní roztažnost, takže nedochází ke změně tlaku díky změně teploty okolí či pneumatik samotných. Údajně lépe tlumí nárazy, je také nehořlavý a na rozdíl od atmosférického vzduchu, který obsahuje kyslík, nečistoty a vlhkost, nepůsobí tak agresivně na vnitřní stranu pláště.